Katılım Formu

Oyuncu Nasıl Olunur?

Son yıllarda dizi film ve sinema sektörünün genişlemesiyle, oyunculuk, tiyatro oyunculuğu ve kamera önü oyunculuğu biçiminde sınıflandırılmaktadır. Bu konuda değerli ustaların yorumları, oyunculuğun tek başlıkla değerlendirilmesi doğrultusundadur. Nitekim, kamera önü oyunculuğu olarak adlandırılan oyunculuğu yapabilmek için de oyuncu niteliklerine sahip olmak gerekmektedir. Kamera önünde oynayan birinin sahnede aynı etkiyi bırakması tartışılacak bir konuyken, sahnede başarılı olan bir oyuncu, her yerde aynı başarıyı gösterebilmektedir.

Şubat-2010 verilerine göre, 9 ulusal kanalda 45 dizi yayınlanmaktadır. Bir dizide, kamera önü ve arkasında en az 60 kişilik ekip görev almakta, bazı dizilerde bu kadro 100 kişiye kadar çıkabilmektedir. Kaldı ki, sözü edilen rakamlar, bölüm bölüm değişen figüranların sayısı değerlendirilmeden hesaplanmıştır. Bu kadar geniş bir sektörü oluşturan sinema ve dizi oyunculuğu her geçen yıl cazibesini arttırarak gelişmektedir.

Sinema ve dizi film yapımcıları gerek eğitimli, gerekse kendini seslendirebilen oyuncu adaylarına öncelik verdiği doğaldır.

Peki oyuncu olabilmek için takip edilmesi gereken adımlar nelerdir?

Öncelikle, üniversitelerde bunun eğitiminin 4 yıl verildiği düşünülürse, hatta bir çok başarılı tiyatro sanatçısının yıllar geçmesine rağmen, "Hala öğreniyorum." dedikleri düşünülürse, oyunculuğun uçsuz-budaksız bir yol olduğu söylenebilir.

Oyuncu olmak için atılacak ilk adım, ya üniversitelerin konservatuvar bölümlerinden birine girip üniversite eğitimi alarak bu mesleğe başlamaktır. Ya da nitelikli ve usta hocalardan alınacak eğitimle bu mesleğe ilk adımı atmaktır.

Eğitimi tamamladıktan sonra izlenecek yol ise, güvenilir bir cast ajansa kayıt yaptırmaktır. Bir çok yapımcı, çekeceği filmin oyuncu kadrosunu cast ajanslar aracılığıyla oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, özel tiyatrolara başvuruda bulunularak da tiyatro mesleğine ilk adım atılabilir.

 

Basında Başkent İletişim Bilimleri Akademisi Televizyon Haberleri

SKYTURK

Çağatay Yolda

 

TRT

Gençlik Halleri

 

HABERTURK

Balçiçek Pamir'le Söz Sende

 

katılım formu

İlgili Konular

CNNTÜRK'e Spikerlik Kursu

CNNTÜRK, Alp ÖZGEN, Barış KUYUCU, Başak ŞENGÜL, Büşra SANAY, Cem YILMAZ, Ebru BAKİ, Nebil EVREN, Nefise KARATAY, Nevşin Mengü, Özge UZUN, Seda ÖÐRETİR, Sultan Arınır, Tunç ARSLANALP başta olmak üzere tüm ekran yüzlerinin, diksiyon ve spikerlik eğitiminde Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'ni tercih etti. Eğitimleri, Levent İnce, Rüştü Asyalı ve Cevdet Arıcılar üstlendi.

Devamını Oku

KANAL D'ye Sunuculuk Kursu

Kanal D, Tülin Şahin, Didem İnselel, Serdar Önal gibi sunucularına, kanalda programa başlamadan önce verilen sunuculuk eğitim programında Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'ni tercih etti. Tülin Şahin, “Güzel Bir Gün” programının sunuculuğunu; Serdar Önal, “Doktorlar” programının sunuculuğunu; Didem İnselel ise, “Ne Yapmalı” adlı programın sunuculuğunu yapacaklar.

Devamını Oku

AlJazeera Türk'e Spikerlik Kursu

Türkiye'de yayın yapmaya hazırlanan ve aralarında Barış Kuyucu, Senem Toluay Ilgaz, Can Hasasu, Dilge Timoçin, Serra Karaçam, Alper Altun, Melis Kobal, Nebil Evren gibi isimlerin de bulunduğu AlJazeera Türk, tüm spiker, sunucu, muhabir, editör ve prodüktör kadrosuna spikerlik ve diksiyon eğitimini, Başkent İletişim Akademisi'nde aldırdı. Eğitimleri Levent İnce ve Cevdet Arıcılar üstlendi.

Devamını Oku

Kanal 7 ve Ülke TV'ye Diksiyon

Kanal 7 ve Ülke TV, Ersoy Dede başta olmak üzere, haber spikeri ve muhabirlerinin diksiyon ve spikerlik eğitiminde Başkent İletişim'i tercih etti. Haber Merkezi çalışanları ve ekran yüzlerinin katılacağı eğitim programında diksiyon, spikerlik, sunuculuk ve seslendirme dersleri yer aldı.Eğitimleri, Cihan Ünal, Nermin Tuğuşlu, Cihangir Göker ve Levent İnce üstlendi.

Devamını Oku