İstanbul Ankara İzmir İletişim Formu

POLİTİKACILARA VE SANATÇILARA ÖZEL DERS

Televizyon, dizi, sinema ve reklam sektörü büyüdükçe, oyunculuk, seslendirme, spikerliğe ilgi 'hayal' olmaktan çıktı! Artık oyunculuk, seslendirme, dublaj ve spikerlik için eğitim alanların içinde farklı meslek grubundan kişiler de bulunuyor. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi yöneticisi Selin İnce artan ilgiden memnun olduklarını belirterek, "Armatörden, mankene, politikacıdan subaya, şef aşçıdan kuyumcuya, öğretim üyesinden üniversite öğrencisine kadar her meslek grubundan öğrencimiz bulunmakta." dedi.

Kadrosunda usta hocaları ve verdikleri farklı eğitimlerle dikkatleri üzerine çeken Başkent İletişim Bilimleri Akademisi yöneticisi Selin İnce'ye başka sektör alanlarında görev yapan kişilerin spikerlikten, sunuculuğa, oyunculuktan, dublaja olan ilgilerinin artmasının sebeplerini sorduk.

Türkiye'nin önde gelen dilbilimcileri arasında bulunan Levent İnce tarafından kurulan Başkent İletişim Bilimleri Akademisi bugüne kadar birçok kişiyi eğiterek mesleğe kazandırdı. Akademinin en büyük özelliği, mezun ettiği birçok öğrencisini gelen taleplere göre yönlendirmesi...

 

POLİTİKACILAR VE SANATÇILARA ÖZEL DERS

Birçok televizyon kanalında, spikerlik, sunuculuk, seslendirme, dublaj ve oyunculuk alanında öğrencilerinin olduğunu belirten Başkent İletişim Bilimleri Akademisi yöneticilerinden Selin İnce, "Eğitimlerimizde öğrencilerimize nitelikli eğitim vermek için Rüştü Asyalı, Altan Erkekli, Levent İnce, Ali İpin, Özlem Ersönmez, Cevdet Arıcılar gibi Devlet Tiyatroları Sanatçıları; Bülent Özveren, Elçin Temel, Nuran Kutlubay, Müge Oruçkaptan gibi TRT Spikerleri ve Sezai Aydın, Sungun Babacan, Ahmet Şahin Aksoy gibi seslendirme sanatçıları kadromuzda bulunmaktadır. Başvuru yapanların almak istediği eğitimlerde, konuşmasında ağız ya da şive kullanımı bulunanlar ve fizyolojik nedenlerden kaynaklanan konuşma bozukluğu olanları hocalarımızın değerlendirmeleri sonucu birebir özel derslere alabiliyoruz. Bunun dışındaki herkes grup derslerine katılabiliyor. Ama işadamları, üst düzey yöneticiler, politikacılar, sanatçılar gibi yoğun çalışma temposu içinde olanlar ağırlıklı olarak özel dersleri tercih ediyorlar.''dedi.

Akademi Başkent öğrencilerinin çoğunun ciddi kurumlarda işe başladığını da belirten Selin İnce, ''Şu anda, NTV, CNN Türk, TRT, Kanal D, Show TV, Star TV, Fox TV gibi ulusal birçok televizyon kanalında, eğitim programlarımızı başarıyla tamamlamış, yüzlerce öğrencimiz spiker - sunucu ya da oyuncu olarak çalışmaktalar. Hatta şu anda oyunculuk eğitimimizi tamamlamış 3 öğrencimiz, Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmakta. Yine izlediğiniz birçok yabancı film, öğrencilerimiz tarafından seslendirilmekte. Her yaş grubundan öğrencilerimiz olmakla beraber, ağırlıklı olarak 18-30 yaş arası bu işi meslek olarak yapmak istiyor. Bu yaşlar bence de çok uygun yaş aralığı. İş yaşamına adım atmak isteyen gençler, eğlenceli ve kendilerinin de zevk alacağı meslek olarak görüyorlar bu meslekleri. Hatta bir yerde çalışırken, part-time olarak bile yapabilecekleri meslek grupları bunlar. Oyunculuk grubumuzda subay ve doktor öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimiz, bunu meslek olarak yapmak için değil, bireysel gelişimlerine katkıda bulunabilmek için programlara katılıyorlar. Şu anda birçok kesimden okulumuza gelenlerin ilgisi ağırlıklı olarak Diksiyon Bölümüne olmakla birlikte Spikerlik-Sunuculuk, Seslendirme ve Oyunculuk bölümlerine. Okulumuza üst düzey bürokrattan, genel müdürlere, doktorlardan, avukatlara, öğretmenlerden, öğrencilere bugüne kadar binlerce öğrencimiz oldu. Hatta, şu anda televizyon kanallarında Spiker - Sunucu ya da oyuncu olan öğrencilerimiz, telaffuzundan emin olamadıkları sözcüklerle ilgili hocalarımızı arayıp, görüş alıyorlar. Ayrıca yayın imajında değişiklik yapacak olan televizyon kanalları 10-15 yıllık spikerleri için bizden, istedikleri imaja uygun özel eğitimler almaktalar.''dedi.

Son zamanlarda sektöre her meslekten ilginin olduğunu da ifade eden Selin İnce "Bazı Televizyon kanalları çalışmak istedikleri program sunucularını eğitim aldırmak için bize gönderiyorlar. Tülin Şahin, Serdar Önal gibi mankenler TV programlarına başlamadan önce geldiler ve şu anda eğitimleri hala devam ediyor. İmaj değişikliği yapan bazı televizyon kanalları da, spiker ve sunucularını, değişen imaja uyum sağlamaları için bizden eğitim almaya gönderiyorlar. Eğitim almadan bu işlere başlayanlar, bir süre sonra eksikliklerini kendileri de fark ediyorlar ve eğitim almaya geliyorlar. Zaten bunu kendisi fark etmiyorsa, kanal yöneticileri mutlaka fark ediyor. Ya eğitime gönderiyor, ya da daha kolayı eğitim almış kişileri tercih ediyor.''şeklinde konuştu.

 

''AİLELER ÇOCUKLARININ DOĞRU TÜRKÇE KONUŞMASINI İSTİYOR!''

İnce, her geçen yıl öğrenci sayılarında bir önceki yıla oranla önemli ölçüde artış olduğunu da belirterek, ''Artan ilginin toplumumuzun iletişim konusundaki duyarlılığının artışı olarak değerlendiriyorum. Artık anneler, çocuklarının daha güzel konuşabilmeleri için diksiyon dersi alarak çocuklarına örnek olmak istiyor. Ayrıca her meslek grubunda başarılı olmanın ilk şartı, etkili konuşmak ve kendini doğru ifade edebilmek.'' dedi.

 

(Habertürk)

Back to Top